Posiadasz kredyt frankowy i zastawiasz się nad zainicjowaniem postępowania przeciwko bankowi? Chciałbyś jednak dowiedzieć się, ile trwa postępowanie o unieważnienie kredytu frankowego? W tym artykule postaramy się przybliżyć, jak przebiega proces unieważnienia umowy CHF i jakim czasie możliwe jest uzyskanie wyroku.
Pierwszy krok w procesie o unieważnienie kredytu frankowego
Pierwszym etapem w procesie o unieważnienie kredytu frankowego są działania przedsądowe. W tym czasie gromadzone się niezbędne dokumenty – w szczególności umowa o kredyt frankowy. Dodatkowo uzyskiwane są zaświadczenia z banku dotyczące wysokości wpłat oraz zaświadczenia o ponoszeniu innych kosztów, takich jak składki z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu czy prowizja. Następnie, po stwierdzeniu, że umowa zawiera niedozwolone klauzule, przygotowywana jest reklamacja do banku, w której kredytodawca wzywany jest do zwrotu wszystkich nienależnie pobranych środków. W wezwaniu wskazywany jest termin wypłaty – z reguły bankom wyznaczany jest 30-dniowy termin na realizację przedstawionego żądania. Odmowa wypłaty przez bank środków, które Frankowicze wpłacili tytułem realizacji umowy frankowej bądź brak odpowiedzi banku pozwala na rozpoczęcie przygotowań do II etapu procesu o unieważnienie kredytu frankowego – tj. etapu sądowego.
Ile czasu trzeba czekać na wyrok w sprawie frankowej w I instancji?
Posiadając już wszelkie niezbędne dokumenty – umowę o kredyt frankowy oraz zaświadczenia z banku dotyczące pobranych od kredytobiorców środków, a także odpowiedź banku na przedstawioną reklamację, kancelaria frankowa przystępuje do przygotowania pozwu. Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, oferująca pomoc Frankowiczom, w możliwe najkrótszym czasie przygotowuje pozew, kompletuje załączniki, przygotowuje opłaty, a następnie składa dokumenty w odpowiednim sądzie. W dalszej kolejności oczekuje na podjęcie czynności przez sąd, który ma obowiązek dostarczyć pozew kredytodawcy oraz wyznaczyć termin rozprawy.
Sprawy frankowe w Polsce rozpatrywane są głównie przez sądy okręgowe, a następnie, w przypadku apelacji, przez sądy apelacyjne.

Długość postępowań w sprawach frankowych w I instancji różni się znacząco w zależności od lokalizacji sądu. Ogólnopolskie dane wskazują, że średni czas oczekiwania na wyrok w sprawach frankowych to 555 dni. Poniżej przedstawiamy zestawienie średnich czasów oczekiwania w wybranych miastach:
- Suwałki – 216 dni
- Częstochowa – 303 dni
- Sosnowiec – 303 dni
- Piotrków Trybunalski – 312 dni
- Elbląg – 350 dni
- Tarnobrzeg – 353 dni
- Sieradz – 378 dni
- Białystok – 387 dni
- Gliwice – 404 dni
- Bielsko-Biała – 410 dni
- Słupsk – 662 dni
- Warszawa-Praga – 662 dni
- Opole – 686 dni
- Zamość – 726 dni
- Radom – 754 dni
- Łódź – 780 dni
- Gdańsk – 821 dni
- Wrocław – 958 dni
- Warszawa – 1153 dni
Wydanie przez sąd I instancji wyroku nie zawsze kończy postępowanie o unieważnienie kredytu frankowego. Od takiego wyroku bowiem strony mogą złożyć odwołanie. Apelacja rozpoznawana jest przez sąd wyżej instancji – jeżeli w I instancji sprawę rozpatrywał sąd rejonowy, wówczas apelację od takiego wyroku rozpozna sąd okręgowy, jeżeli zaś wyrok został wydany przez sąd okręgowy, to odwołanie będzie rozpatrywał sąd apelacyjny.
Drugi krok w procesie o unieważnienie kredytu frankowego – postępowanie apelacyjne
Średni czas trwania postępowania apelacyjnego w sprawach frankowych wynosi 430 dni. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku spraw przed sądem I instancji, czas ten jest różny, w zależności od miasta i kształtuje się on w następujący sposób:
- Lublin – 274 dni.
- Gdańsk – 338 dni.
- Wrocław – 342 dni.
- Szczecin – 365 dni.
- Białystok – 452 dni.
- Warszawa – 464 dni.
- Kraków – 541 dni.
- Katowice – 574 dni.

Należy także zaznaczyć, że proces o unieważnienie umowy frankowej może być zakończony przez podpisanie porozumienia. Obecnie coraz więcej banków proponuje ugody frankowe, które mogą prowadzić do szybszego zakończenia sporu. Oczywiście każdą propozycję ugody należy skrupulatnie przeanalizować – na tej podstawie można podjąć decyzję co jest korzystniejsze: oczekiwanie na wyrok czy podpisanie ugody z bankiem. W większości spraw kredytobiorcy otrzymują większe korzyści uzyskując prawomocny wyrok nakazujący rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej. Dlatego Frankowicze decydując się na polubowne rozstrzygnięcie sporu z bankiem, powinni skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże dokonać wyliczeń i podjąć ostateczną decyzję, co do opłacalności zawarcia ugody.
Czy Frankowicze mogą liczyć na szybsze unieważnienie kredytu frankowego?
Należy także nadmienić, że procesy frankowe mają być usprawnione za sprawą procedowanych zmian legislacyjnych. Ustawa frankowa zakłada m.in.
- wstrzymanie obowiązku spłaty kredytu przez konsumenta z chwilą doręczenia odpisu pozwu bankowi,
- rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym,
- przesłuchiwanie stron na piśmie.
Mając na uwadze proponowane zmiany dotyczące postępowań frankowych, warto rozważyć pozwanie banku w 2025 r. W wielu przypadkach unieważnienie kredytu frankowego przynosi Frankowiczom liczne korzyści, dlatego już dziś warto podjąć konkretne działania.
Jako eksperci mamy świadomość, że postępowanie sądowe w sprawach frankowych może być trudne i skomplikowane. Jego długość zależy od wielu czynników, takich jak m.in. obciążenie sądów, stopień skomplikowania sprawy, indywidualna sytuacja kredytobiorcy, czy też strategia banku, a także sposób działania i doświadczenie pełnomocnika. Kancelaria frankowa Poznań Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy w sposób rzetelny prowadzi sprawy swoich klientów, dbając o to, by w możliwie najkrótszym czasie uzyskać dla nich korzystne rozstrzygnięcie. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji umowy i przekonaj się, co możemy zrobić w Twojej sprawie.
Redakcja: Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych