Frankowicze z dużą ulgą przyjęli wydłużenie obowiązywania co najmniej do końca 2026 r. tzw. „frankowej ulgi podatkowej”. Wcześniejsze Rozporządzenie Ministra Finansów obowiązywało do końca 2024 r. i nie było pewności czy ulga podatkowa zostanie wydłużona – a jeśli tak, to na jakich zasadach. Zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, zaniechanie poboru podatku będzie miało miejsce co najmniej do dnia 31.12.2026 r. Ideą kontynuowania ulgi jest zachęcanie kredytobiorców do zawierania ugód z bankami. Na czym polega wspomniana ulga podatkowa i kto może z niej skorzystać? Na co koniecznie należy zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Na czym polega ulga podatkowa?
Ulga podatkowa to nic innego, jak zaniechanie poboru podatku dochodowego (rozliczanego w ramach PIT) od osób fizycznych, po spełnieniu wskazanych w rozporządzeniu kryteriów. W przypadku kredytobiorców, którzy są konsumentami, umorzenie dotyczy dochodów (przychodów) z tytułu kredytu mieszkaniowego w sytuacji gdy:
- kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej,
- kredytobiorca nie korzystał wcześniej ze zwolnienia z podatku od umorzonych kwot kredytu mieszkaniowego, który został zaciągnięty na inną inwestycję mieszkaniową.
Jeśli więc osoba fizyczna posiada kredyt mieszkaniowy udzielony w walucie obcej lub w złotych, a także kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej i spełnia ww. kryteria, może skorzystać z przywileju jakim jest ulga podatkowa.
Ugoda z bankiem a ulga podatkowa
Ugoda frankowa stanowi interesującą alternatywę dla sądowego rozstrzygania sporu z bankiem. Pozwala na szybsze rozliczenie zobowiązania oraz zamknięcie kredytu. Zawarcie takiej ugody skutkuje jednak częściowym umorzeniem długu kredytobiorcy wobec banku. Niestety, to „zmniejszenie zadłużenia” jest przez fiskusa traktowane jako przychód, który zwykle podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Duże emocje wśród kredytobiorców budzi kwestia zakresu kwot objętych ulgą podatkową. Interpretacja przepisów Rozporządzenia prowadzi do wniosku, że zwolnienie z poboru podatku dochodowego odnosi się wyłącznie do kwot umorzonych, a nie tych, które Frankowicze dodatkowo zyskali.
Z przepisów wynika wprost, że zwolnieniu z opodatkowania podlegają środki zwrócone przez banki, obejmujące:
- kapitał kredytu,
- odsetki kredytowe,
- opłaty okołokredytowe poniesione w związku z zawartą umową kredytową.

Jak zawrzeć ugodę, aby nadal przysługiwała ulga podatkowa?
Z doświadczenia specjalistów naszej kancelarii frankowej w Poznaniu wynika, że wiele banków uzyskało indywidualne interpretacje podatkowe potwierdzające, że zakresem umorzenia mogą być objęte również kwoty wcześniej wypłacone kredytobiorcy. Tym bardziej istotne jest, aby przy zawieraniu ugody z bankiem zadbać o odpowiednie zapisy – tak, by skutecznie chronić swoje prawa i uniknąć niekorzystnych konsekwencji podatkowych.
Zawierając ugodę z bankiem należy szczegółowo zweryfikować wszystkie zapisy zawarte w treści porozumienia. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Oprócz weryfikacji podstawowych danych i kwot, należy również szczegółowo zwrócić uwagę na wszystkie klauzule oraz z jakiego tytułu kredytobiorcy otrzymają należności. Kancelaria frankowa Poznań oraz kancelaria frankowa Szczecin podkreślają, że nieodpowiedni zapis we ugodzie może narazić konsumentów posiadających kredyt frankowy na przykry obowiązek podatkowy. Dlatego tak istotne jest, aby przed zawarciem ugody z bankiem skorzystać z pomocy ekspertów specjalizujących się w sprawach frankowych.
Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy. Pomoc Frankowiczom w Poznaniu i Szczecinie
Eksperci z Kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy każdorazowo przypominają, że ugodę z bankiem można a nawet trzeba negocjować. Frankowicze Poznań i Frankowicze Szczecin mają możliwość skorzystania z pomocy adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w tematach związanych z umowami o kredyt frankowy. Skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, umożliwi uzyskanie jak najkorzystniejszych warunków ugody i zabezpieczenia interesów kredytobiorcy. Należy pamiętać, że dobrze przygotowana treść ugody, umożliwi m.in. skorzystanie z ulgi podatkowej.
Warto dodać, że każda sprawa frankowa ma swoją specyfikę i wymaga indywidualnego podejścia. Kluczem do osiągnięcia korzystnego rezultatu jest rzetelna i szczegółowa analiza dokumentacji – to ona pozwala uniknąć podpisania nieopłacalnej ugody i zabezpiecza Frankowiczów przed stratą znacznych środków finansowych.
Co istotne, doświadczony prawnik nie tylko oceni zapisy ugody, ale również podejmie się negocjacji z bankiem, dążąc do wypracowania jak najkorzystniejszych warunków porozumienia.
Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych i dochodzeniu roszczeń przeciwko bankom. Z naszego doświadczenia wynika, że możliwe jest wynegocjowanie z bankiem zapisów ugody, które realnie chronią interesy kredytobiorcy, dlatego jeżeli rozważasz zawarcie porozumienia, skorzystaj z naszej pomocy, aby nie stracić szansy na korzyści jakie daje ulga podatkowa.
Redakcja: Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych