Rozpoczynając postępowanie sądowe przeciwko bankowi w sprawie unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotu wszystkich wpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych i kosztów około kredytowych, należy liczyć się z tym, że sprawa będzie rozpatrywana przez dwa sądy – I oraz II instancji. Apelacja w sprawie frankowej przysługuje stronie, która jest niezadowolona z wydanego wyroku. Ma ona prawo do złożenia stosownego wniosku, co pozwala na kontrolę instancyjną wcześniejszego orzeczenia. Z praktyki prawników Kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy wynika, że banki często korzystają z tego prawa, składając apelacje od wyroków, które są dla nich niekorzystne. Działanie banków oznacza, że czas oczekiwania na prawomocne zakończenie sporu ulega wydłużeniu. Powstaje zatem pytanie, o ile apelacja w sprawie frankowej wydłuża czas oczekiwania na wyrok?
Etapy postępowania po wpływie apelacji w sprawie frankowej
Apelacja w sprawie frankowej składana jest do Sądu wyższej instancji za pośrednictwem Sądu, który wydał wyrok. Zdecydowana większość spraw dotyczących kredytów frankowych rozpoznawana jest w I Instancji przez Sąd Okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania Kredytobiorców. Apelację rozpozna zatem Sąd Apelacyjny.
Po zarejestrowaniu sprawy, System Losowego Przydziału Spraw wskazuje sędziego, który rozpozna apelację. Następnie sprawdzane jest, czy apelacja spełnia wszystkie wymogi formalne i fiskalne. Jeśli apelacja w sprawie frankowej nie jest dotknięta żadnymi brakami, sąd dokonuje doręczenia odpisu stronie przeciwnej. Po jej otrzymaniu w terminie 14 dni strona ma możliwość wniesienia odpowiedzi na apelację. Mimo że, złożenie odpowiedzi nie jest obowiązkowe, warto to zrobić, aby przedstawić kontrargumentację wobec kierowanych przez bank zarzutów co do rozstrzygnięcia dokonanego przez Sąd I Instancji.
Następnie Sąd wyznacza termin rozprawy albo kieruje sprawę na posiedzenie niejawne, w celu wydania wyroku. Co ważne – wyrok jest prawomocny i otwiera drogę do rozliczenia Frankowiczów z bankiem oraz wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.
Składane przez banki apelacje są bardzo rozbudowane. Zazwyczaj mają 40-60 stron i zawierają kilkanaście zarzutów, zarówno w zakresie naruszenia prawa procesowego, jak i materialnego. Mimo że, przepisy nie nakładają obowiązku złożenia odpowiedzi na apelację, w mojej ocenie celowe, a wręcz niezbędne jest jej złożenie. W składanych przez naszą Kancelarię odpowiedziach na apelację, szczegółowo odnosimy się do wszystkich zarzutów, jakie banki kierują wobec rozstrzygnięcia Sądu I Instancji.
Apelacja w sprawie frankowej – ile dłużej trzeba czekać na wyrok?
Z analizy spraw prowadzonych przez Kancelarię Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy wynika, że średni czas oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej w I Instancji wynosi 555 dni, a w II Instancji – 430.
Dlaczego postępowanie w II Instancji trwa krócej?
- Sąd dokonuje oceny materiału dowodowego zgromadzonego już przez Sąd I Instancji;
- w sprawach dotyczących kredytów frankowych, praktycznie nigdy Sąd nie uzupełnia postępowania dowodowego;
- Kredytobiorcy nie są ponownie przesłuchiwani;
- jeśli żadna ze stron procesu nie złoży wniosku o przeprowadzenie rozprawy, Sąd może wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym, nie ma zatem konieczności wyznaczania terminu rozprawy.

Czy apelacja w sprawie frankowej może przynieść korzyści Kredytobiorcy?
Nie ma wątpliwości co do tego, że apelacja w sprawie frankowej przedłuży czas oczekiwania na wyrok. Należy jednak pamiętać, że przez cały czas postępowania również przed Sądem wyższej instancji, liczone są odsetki ustawowe za opóźnienie. Obecnie ich wysokość kształtuje się na poziomie 11,25 % w skali roku.
Rosnącą ilość spraw kierowanych przez Kredytobiorców przeciwko bankom sprawia, że czas postępowania jest coraz dłuższy i ta tendencja będzie się utrzymywała. Dlatego już dziś warto skontaktować się ze specjalistami z Kancelarii frankowej Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy z Poznania (sprawdź: adwokat Frankowicze Poznań).
Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę i przedstawimy indywidualną ofertę dostosowaną do Twojej sytuacji. Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy ma biura w Poznaniu oraz Szczecinie, jednak co istotne, reprezentujemy Kredytobiorców na terenie całego kraju.
Redakcja: Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy