fbpx

Składając pozew w sprawie frankowej, od żądanego świadczenia, wnosi się o zasądzenie ustawowych odsetek za opóźnienie. Stanowią one pewien procent, należny przy spełnianiu świadczenia. Jeśli Sąd unieważni umowę kredytową, Frankowicz może uzyskać dodatkowe korzyści z samych odsetek. Warto wiedzieć, że rosną one wraz z długością trwania postępowania oraz wysokością kwoty, od której są naliczane. Czasem jednak konsumenci mają trudności z dokładnym określeniem, ile wyniosą te odsetki i jak je prawidłowo obliczyć.

Od kiedy należą się odsetki za opóźnienie?             

Moment, od którego odsetki za opóźnienie w sprawach frankowych są naliczane, może być wyznaczony na następujące sposoby:

  • od wydania wyroku stwierdzającego nieważność umowy o kredyt frankowy przez Sąd;
  • od odebrania przez właściwy Sąd pouczenia Kredytobiorców o skutkach nieważności umowy kredytowej;
  • od momentu, gdy minie termin wyznaczony przez Frankowicza w wezwaniu do zapłaty (czyli reklamacji) do banku.

W sprawach przeciwko bankom o unieważnienie umowy kredytowej, zgodnie z orzecznictwem TSUE, odsetki za opóźnienie są obecnie naliczane od dnia, w którym upłynie termin wyznaczony przez Frankowicza w wezwaniu do zapłaty (reklamacji) do banku. Oznacza to, że konsument może zacząć domagać się odsetek od momentu, kiedy bank powinien zapłacić, ale tego nie zrobił. Zazwyczaj jest to dzień po ustalonym terminie płatności. Co istotne, odsetki są naliczane aż do momentu, gdy bank spłaci całą należną kwotę

Przykładowo:

Konsument zgłosił reklamację do banku dnia 1 lipca 2024 r. zakreślając 14 dniowy termin na spełnienie podnoszonych roszczeń. Bank reklamację odebrał dnia 8 lipca 2024 r. Przy braku odpowiedzi w powyższym terminie, odsetki za opóźnienie można zacząć naliczać od dnia 23 lipca 2024 r., gdyż właśnie w tym dniu upłynął termin na możliwe spełnienie świadczenia przez kredytodawcę.

sankcja kredytu darmowego Millennium Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy

Ile wynoszą  odsetki za opóźnienie w sprawach frankowych w 2024 roku?  

Odsetki za opóźnienie w sprawach frankowych są formą rekompensaty za to, że bank spóźnia się z płatnością. Są one naliczane rocznie, a ich wysokość zależy od stopy referencyjnej. Odsetki te obowiązują od momentu, kiedy bank powinien był zapłacić, aż do dnia, w którym faktycznie to zrobi.Od dnia 5 października 2023 r. odsetki za opóźnienie, należne w trybie art. 481 Kodeksu cywilnego wynoszą 11,25% w stosunku rocznym. Aby obliczyć należność z tytułu odsetek od kwoty głównej, ilość dni, za które odsetki przysługują, mnoży się przez podany procent (11,25%), otrzymując kwotę odpowiadającą opóźnieniu.

Przykładowo:

Konsument od kwoty zobowiązania 150 000,00 zł, której termin wymagalności biegnie od dnia 02 stycznia 2024 r. żądał odsetek za opóźnienie. Bank spełnił świadczenie dopiero dnia 6 sierpnia 2024 r. Razem było to 217 dni, a więc 11,25% x 217 dałoby sumę 10 032,53 zł. Warto jednak pamiętać, że w sprawach frankowych prowadzonych przez Kancelarie Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, odsetki są naliczane od dużych kwot i przez dłuższy czas. Dzięki temu Kredytobiorcy mogą otrzymać znaczne sumy z tytułu należnych odsetek.

kancelaria frankowa Poznań

Odsetki za opóźnienie a stanowisko TSUE

Na kanwie korzystnych dla Frankowiczów orzeczeń wydanych przez TSUE, dotyczących zagadnienia obliczania terminu przypadających odsetek za opóźnienie, należy wyróżnić przede wszystkim wyroki:

  • z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie o sygn. C-520/21 – w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną, odsetki za opóźnienie powinny być naliczane od dnia następnego po upływie terminu wyznaczonego przez konsumenta w wezwaniu do zapłaty;
  • z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie o sygn. C-140/22 – odsetki za opóźnienie powinny być zasądzane niezależnie od złożenia przez Kredytobiorcę oświadczenia o świadomości skutków stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, co dalej potwierdza wyrok z dnia 14 grudnia 2023 r. w sprawie o sygn. C 28/22.

Zarówno orzeczenia TSUE, jak i polskich sądów w sprawach frankowych pokazują, że najczęściej przyznają one rację Frankowiczom. Po prawomocnym unieważnieniu umowy kredytowej, Kredytobiorca ma prawo do odsetek za opóźnienie, co pozwala uzyskać dodatkową, pewną i często znaczną kwotę. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przedłużające się postępowanie w sprawie unieważnienia umowy CHF nie powinno stanowić problemu dla konsumenta, gdyż może otrzymać satysfakcjonującą rekompensatę za czas oczekiwania na wyrok.

Autor: Asystent Radcy Prawnego Jurand Nyka; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych