fbpx

Mimo, że orzecznictwo w sprawach frankowych jest już dobrze ugruntowane, nie powstrzymuje to banków przed pozywaniem kredytobiorców. Działania te mogą budzić zdziwienie, zwłaszcza że Frankowicze wygrywają w sądach nawet 97% spraw. Wydaje się jednak, że banki liczą na zniechęcenie niezdecydowanych kredytobiorców do dochodzenia swoich praw. Dlatego warto wiedzieć, jakie kroki podjąć w sytuacji, gdy bank pozywa Frankowicza.

Dlaczego bank pozywa Frankowicza?

Zdaniem ekspertów kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, pozwy składane przez banki stanowią próbę reakcji na najnowsze orzecznictwo TSUE oraz Sądu Najwyższego. Dlaczego? Wątpliwości dotyczące przedawnienia roszczeń banków zostały rozwiane – mają one zaledwie trzy lata na dochodzenie zwrotu wypłaconego kapitału, a termin ten biegnie od dnia następującego po zakwestionowaniu zapisów umownych przez kredytobiorcę. Obawiając się, że po unieważnieniu umowy mogą nie odzyskać środków, banki masowo pozywają Frankowiczów. Często robią to jeszcze przed zakończeniem spraw o ustalenie nieważności umowy, składając pozwy równolegle.

Których kredytobiorców najczęściej pozywają banki?

W większości przypadków bank pozywa Frankowicza, który wcześniej zakwestionował ważność umowy kredytowej. Najczęściej dzieje się tak, gdy kredytobiorca, jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu, skierował do banku reklamację lub wezwanie do zapłaty, powołując się na nieważność umowy z uwagi na zawarte w niej niedozwolone klauzule (tzw. abuzywne).

Co to znaczy? Przykładowo, jeśli kredytobiorca w ostatnich latach wysłał reklamację lub wezwanie do zapłaty, to z uwagi na 3 letni termin przedawnienia roszczeń, może spodziewać się pozwu banku.

Co ciekawe, coraz częściej zauważamy przypadki, w których bank pozywa Frankowcza, który nie podejmuje żadnych kroków prawnych przeciwko kredytodawcy i nie próbuje unieważnić umowy kredytowej. Banki powołując się na tzw. ostrożność procesową, pozywają również kredytobiorców, którzy np. brali tylko udział w mediacji mającej na celu zmianę zapisów umownych lub próbowali w inny sposób zmienić wadliwe zapisy umowne.

Frankowicze Poznań

Warto również wspomnieć, że bank pozywa Frankowicza nawet w przypadku całkowicie spłaconego kredytu. Choć może się to wydawać absurdalne, instytucje finansowe podejmują wszelkie możliwe działania, by zniechęcić kredytobiorców do dochodzenia swoich praw – nawet tych, którzy już dawno uregulowali swoje zobowiązania. Analizując strategię banków, widać, że nie ma znaczenia czy kredyt jest nadal spłacany ani czy nieruchomość wciąż pozostaje w posiadaniu kredytobiorcy.

O co banki pozywają Frankowiczów?

W ostatnim czasie banki znacząco zwiększyły swoją aktywność, składając coraz więcej pozwów przeciwko kredytobiorcom. Jednak szczegółowa analiza tych spraw pokazuje pewne pozytywne zmiany na korzyść Frankowiczów. Coraz częściej banki rezygnują z dochodzenia roszczeń wynikających z waloryzacji oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Obecnie w większości spraw bank pozywa Frankowicza o zwrotu równowartości wypłaconego kapitału oraz kosztów postępowania sądowego. Warto zaznaczyć, że kwoty objęte roszczeniami często pozostają bardzo wysokie, dlatego tak istotne jest skuteczne dochodzenie swoich praw i walka na drodze sądowej.

Bank pozywa Frankowicza – jak wygrać walkę z bankiem?

Przede wszystkim, gdy bank pozywa Frankowicza, nie należy wpadać w panikę, lecz jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Doskonale rozumiemy, że pozew opiewający na kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych może budzić niepokój. W takiej sytuacji kluczowe jest jak najszybsze skonsultowanie się z specjalistą od spraw frankowych.  (sprawdź: prawnik kredyty frankowe Poznań).

Dlaczego to tak ważne? Odpowiednio opracowana strategia obrony znacząco zwiększa szanse na korzystne rozstrzygnięcie sprawy. W zależności od okoliczności oraz treści pozwu, konieczne może być podjęcie określonych działań jeszcze przed złożeniem odpowiedzi na pozew. Następnie należy starannie przygotować pismo procesowe, w którym szczegółowo odniesiemy się do roszczeń banku.

unieważnienie kredytu frankowego Kancelaria Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy Poznań

Należy zaznaczyć, że nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie ani jedna skuteczna linia obrony w sytuacji, gdy bank pozywa Frankowicza – strategia zależy od wielu czynników, takich jak treść pozwu, zapisy umowy kredytowej czy wysokość dokonanych wpłat. Jedno jest jednak pewne – z bankiem można wygrać! Brak reakcji może natomiast skutkować przegraną i koniecznością zapłaty żądanej kwoty. Co istotne, unikanie odbioru przesyłki sądowej nie jest sposobem na uniknięcie problemu – może wręcz prowadzić do wydania wyroku zaocznego.

Otrzymałeś pozew od banku? Nie czekaj, tylko podejmij skuteczną obronę. Kancelaria frankowa Poznań Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy oferuje profesjonalne wsparcie, które zwiększa Twoje szanse na wygraną.

Redakcja: Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy