fbpx

W bogatej ofercie licznych kancelarii prawnych, które deklarują wsparcie dla Frankowiczów, wybór odpowiedniej pomocy prawnej staje się kluczowy. W przypadku niektórych Kredytobiorców, ugoda frankowa może być skutecznym rozwiązaniem, ale wymaga dokładnego przygotowania i odpowiednich negocjacji. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, decydując się na współpracę z prawnikiem lub kancelarią? Jak rozpoznać kompetencje i doświadczenie, które są niezbędne, by skutecznie negocjować z bankiem i osiągnąć korzystne warunki ugody frankowej?

Co to właściwie jest ugoda frankowa?

Art.  917 Kodeksu cywilnego stanowi, że przez ugodę strony ustępują sobie wzajemnie w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące wzajemnych roszczeń, zapewnić ich realizację albo uniknąć lub zakończyć istniejący spór.

W kontekście spraw dotyczących kredytów zawartych w szwajcarskiej walucie, ugoda frankowa to forma polubownego rozwiązania sporu między Kredytobiorcą a bankiem. Ugoda Frankowicza z bankiem umożliwia rozstrzygnięcie istniejącego sporu bez konieczności oczekiwania na wydanie wyroku przez sąd. To strony negocjują warunki ugody, a więc mają realny wpływ na to, w jaki sposób zostanie zakończone postępowanie.

 Czy trzeba zainicjować postępowanie sądowe, aby zawrzeć ugodę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Istnieje możliwość zawarcia ugody jeszcze przed wytoczeniem powództwa. Wypracowanie ugody przed złożeniem pozwu może być rozwiązaniem korzystnym dla stron. Jej zawarcie wyłącza bowiem konieczność uczestnictwa w nierzadko długotrwałych i czasochłonnych postępowaniach sądowych. Pozwala także stronom na zaoszczędzenie wydatków związanych z procesem. Niemniej jednak zawsze przed podjęciem decyzji o zawarciu ugody warto skonsultować się z kancelarią prawną, która bezpłatnie przeanalizuje zapisy umowy kredytowej i wskaże jakie korzyści można odnieść w wyniku prawomocnego orzeczenia unieważniającego umowę CHF. Warto zaznaczyć, że zwykle są one dużo większe niż przy zawarciu porozumienia z bankiem.

prawomocny wyrok

Czy wszczęcie postępowania sądowego wyklucza zawarcie ugody?

Zgodnie z art. 10 Kodeksu postępowania cywilnego w sprawach, w których można zawrzeć ugodę, sąd na każdym etapie postępowania stara się doprowadzić do porozumienia stron, np. poprzez zachęcanie ich do mediacji. Oznacza to, że ugodę można zawrzeć zarówno w sądzie pierwszej instancji, jak i podczas odwołania.

Co istotne, jeśli Frankowicz rozważa zawarcie ugody z bankiem, warto wiedzieć, że sytuacja może się zmienić po złożeniu pozwu. Zdarza się, że dopiero po rozpoczęciu postępowania sądowego banki zaczynają proponować korzystniejsze warunki ugody, niż te, które oferowały wcześniej. Jest to często efekt większego ryzyka przegranej sprawy sądowej, które skłania kredytodawców do rewizji swojej oferty. W związku z tym, nawet jeśli na początku bank nie wydaje się skłonny do negocjacji, złożenie pozwu może otworzyć drogę do uzyskania znacznie lepszych warunków ugody frankowej niż te dostępne przed rozpoczęciem procesu.

Jak sprawdzić, czy warunki ugody frankowej są korzystne?

Zawierając ugodę z bankiem należy przede wszystkim szczegółowo przeanalizować jej treść. Banki mogą zaproponować Frankowiczom różne warunki i rozwiązania, m.in.:

  • zmniejszenie salda zadłużenia lub ewentualnie,
  • odzyskanie od banku części spłaconych już kwot.

Każdy Kredytobiorca powinien posiadać wiedzę, jaką kwotę tytułem rat wpłacił już na rzecz banku. Co więcej, konsumenci powinni sobie zdawać sprawę z tego, że często to sądowe unieważnienie umowy kredytu przynosi Kredytobiorcy większe korzyści finansowe niż zawarcie ugody z bankiem. Dlatego też decydując się na polubowne rozstrzygnięcie sporu z bankiem, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże dokonać wyliczeń i podjąć ostateczną decyzję, co do opłacalności zawarcia ugody z bankiem.

kancelaria prawna Poznań

Ugoda frankowa czy pozew – analiza korzyści. Kancelaria prawna Poznań.

Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Poznania z powodzeniem pomaga Frankowiczom w walce z bankami. Podpisanie ugody z bankiem to niezwykle ważna czynność, dlatego też nie należy jej podejmować pochopnie i warto skonsultować ją z profesjonalistą, tak by zabezpieczyć swój interes. Kancelaria prawna z Poznania posiada doświadczenie w sprawach przeciwko instytucjom finansowym i pomaga Kredytobiorcom w podjęciu decyzji, co do zawarcia ugody. Jako eksperci w dziedzinie spraw dotyczących kredytów powiązanych z walutą obcą zwracamy uwagę  na wszelkie niezbędne aspekty dotyczące ugody, takie jak kwota, która zostanie przez bank umorzona, ale także m.in. na kwestię zrzeczenia się roszczeń oraz wysokości kwot, które mają być zwrócone na rzecz Kredytobiorców. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy proponowana ugoda frankowa jest dla Ciebie korzystna, pomożemy w analizie umowy kredytowej i przedstawimy na jakie korzyści możesz liczyć zarówno po zawarciu ugody jak i wygranej sprawie w sądzie.  

Autor: adwokat Lena Białecka; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych