fbpx

Początkowo, gdy do sądów trafiały pierwsze pozwy frankowe wydawało się, że nie jest to możliwe, aby wygrać z tak dużą instytucją jaką jest bank. Czas pokazał, że bezprawne działania banków zostały ukrócone, a kredytodawcy ponoszą odpowiedzialność za nieuczciwe zapisy, które były zawarte w umowach kredytowych. Większość Frankowiczów z czynnym kredytem podjęła już działania poprzez skierowanie swojej sprawy na drogę postępowania sądowego lub zdecydowała się na zawarcie ugody z bankiem. Jednak co w przypadku, gdy zobowiązanie zostało już uregulowane? Czy w takiej sytuacji warto skierować sprawę do sądu? Czy ugoda z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego jest opłacalna dla Kredytobiorców?

Wymiar Sprawiedliwości po stronie Frankowiczów

Od wielu lat Kredytobiorcy masowo występują do sądów przeciwko bankom, korzystając z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego. W orzeczeniach tych nie tylko potwierdzono, że umowy kredytowe zawierały klauzule abuzywne, ale również odebrano bankom możliwość dochodzenia dodatkowych roszczeń. Banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału ani jego zwrotu uwzględniającego waloryzację związaną z inflacją. Wcześniej wielu Kredytobiorców, obawiając się pozwów ze strony banków, rezygnowało z dochodzenia swoich praw przed sądem. Obecnie jednak nie ma już podstaw do takich obaw – banki nie będą nagradzane możliwością uzyskania dodatkowych kwot poza zwrotem samego kapitału.

przedawnienie roszczeń banku TSUE Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy

Ugoda z bankiem czy pozew? Co dziś wybierają Frankowicze?

Dla Frankowiczów, którzy z różnych powodów nie chcą pozywać kredytodawcy i brać udziału w wieloletnim procesie sądowym pozostaje możliwość zawarcia ugody frankowej. Ugoda jest to porozumienie między bankiem a Kredytobiorcą, które ma na celu rozwiązanie sporów dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Oczywiście ugoda z bankiem nigdy nie jest tak korzystna jak unieważnienie kredytu frankowego. Zaletą ugody jest jednak fakt, że czas zawarcia ugody i negocjacje mogą potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas gdy sprawa sądowa trwa od roku do kilku lat. Co dziś wybierają Frankowicze?  Zdecydowanie zdania są podzielone, a fakt czy Kredytobiorca zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu czy polubowne zakończenie sporu zależy od jego indywidualnej sytuacji. Ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję, co z pewnością umożliwi konsultacja w kancelarii frankowej Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy.  

Ugoda z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego. Czy Kredytobiorcy mogą odzyskać jeszcze swoje pieniądze?

Co istotne, Kredytobiorca, który ma spłacony kredyt we frankach szwajcarskich również może domagać się unieważnienia umowy.  Dla osób, które spłaciły swoje kredyty frankowe także istnieje możliwość odzyskania wpłaconych do banku pieniędzy poprzez pozwanie instytucji finansowej.

Ugoda z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego nie jest już jednak tak optymistycznym scenariuszem jak dla klientów z trwającymi umowami. Banki niechętnie proponują ugody dla Frankowiczów ze spłaconymi kredytami w CHF. Wyjaśnienie tej sytuacji jest proste – dla kredytodawcy taki klient nie jest już źródłem zysku, więc kredytodawca nie ma interesu w utrzymaniu takiej umowy w mocy. Pozwanie banku może być zatem jedyną drogą do odzyskania pieniędzy.

kancelaria prawna Poznań

Warto podkreślić, że obecnie banki proponują zawarcie ugody frankowej niemal wyłącznie tym Kredytobiorcom, którzy nadal są związani aktywnymi umowami kredytowymi i nie spłacili jeszcze całości swojego zobowiązania. Nawet jeśli bank przedstawi taką ofertę, warto dokładnie rozważyć, czy przyjęcie ugody rzeczywiście będzie korzystne w dłuższej perspektywie.

Czy banki będą proponowały ugody Frankowiczom ze spłaconym kredytem?

Należy jednak pamiętać, że jeszcze do niedawna banki w ogóle nie były skłonne do rozmów o ugodowym zakończeniu sporu. Diametralna zmiana nastąpiła w odpowiedzi na kolejne orzeczenia sądów w sprawach frankowych. W związku z tym nie można wykluczyć, że zostaną wydane kolejne wyroki w sprawach Frankowiczów ze spłaconym kredytem, które będą wskazywały, że wytoczenie pozwy jest bardziej opłacalne niż zawarcie ugody z bankiem po spłaceniu kredytu frankowego.

Podsumowując, bez względu na to, czy Kredytobiorca posiada aktywny czy spłacony kredyt frankowy, ma prawo podjąć działania zmierzające do poprawy jego sytuacji finansowej. W tym celu warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej, która umożliwi dobranie najlepszej strategii. Ważne jest, aby wybrać kancelarię, która ma doświadczenie w tego typu postępowaniach. Kancelaria frankowa z Poznania Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy posiada zespół ekspertów, którzy z pewnością pomogą wybrać właściwą drogę postępowania.

Autor: radca prawny Anna Franko; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych