W latach 2006-2009 kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego cieszyły się dużą popularnością. W tamtym czasie były one korzystne ze względu na niski kurs waluty. Niestety, wzrost kursu franka szwajcarskiego sprawił, że wielu kredytobiorców do dziś boryka się z rosnącymi ratami kredytu. Po przełomowym wyroku w sprawie Państwa Dziubak okazało się, że umowy frankowe mogą być obarczone klauzulami abuzywnymi, dlatego tysiące kredytobiorców zdecydowało się na podjęcie kroków prawnych w swojej sprawie. W poniższym artykule omawiamy jak Frankowicze mogą walczyć o swoje prawa w sądzie i co zrobić, aby unieważnić kredyt we frankach.
Umowa o kredyt we frankach zostaje unieważniona – co to oznacza dla Frankowiczów?
Kredytobiorcy składający pozew przeciwko bankowi w sprawie kredytu we frankach najczęściej dążą do unieważnienia umowy kredytowej. Jeśli sąd uzna umowę za nieważną od samego początku, oznacza to, że bank będzie musiał zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego środki (raty kapitałowo-odsetkowe, prowizje, opłaty manipulacyjne). Z kolei Frankowicze muszą oddać jedynie otrzymany kapitał. Mówiąc prościej – wówczas uznaje się, że taka umowa nigdy nie została zawarta, ponieważ obie strony umowy zwracają sobie to, co wzajemnie na rzecz drugiej świadczyły. Jest to ogromna korzyść, ponieważ kredytobiorcy pozbywają się kredytu na kolejne lata. W przypadku, gdy kredytobiorcy spłacili już kwotę, którą otrzymali od banku to w ogólnym rozrachunku bank będzie zobowiązany do zwrotu nadpłaty kapitału. Warto jednak pamiętać, że Frankowicze, którzy całości kredytu, po prawomocnym wyroku zobowiązani będą do spłaty brakującej kwoty tak, aby zwrócić bankowi wcześniej otrzymany kapitał.

Jakie korzyści odnoszą Frankowicze po unieważnieniu umowy w sądzie?
Unieważnienie umowy za kredyt we frankach wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego. Jednak przed wniesieniem pozwu, konieczne jest zgromadzenie dokumentacji, w tym zaświadczenia z banku o wysokości wpłat. Pierwszym krokiem do odzyskania należności od kredytodawcy jest złożenie reklamacji. Kancelaria dla Frankowiczów Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy z Poznania oferuje wsparcie kredytobiorcom na każdym etapie postępowania. Eksperci od spraw dokonają wnikliwej analizy umowy kredytowej, a następnie pomogą zgromadzić dokumentację niezbędną do złożenia pozwu o unieważnienie umowy. Kancelaria będzie reprezentować kredytobiorcę na każdym etapie postępowania sądowego łącznie z całościowym rozliczeniem się z bankiem. Warto pamiętać, że dobre przygotowanie merytoryczne przed rozprawą może przyczynić się do korzystnego wyroku, w którym sąd unieważni umowę o kredyt we frankach. Jakie korzyści odnoszą wówczas Frankowicze?
- zwrot nadpłaconych środków przez bank,
- brak dalszych zobowiązań kredytowych,
- wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, co oznacza uwolnienie nieruchomości od obciążeń.
Warto podkreślić, że obecnie aż 97% spraw dotyczących unieważnienia kredytów we frankach kończy się wygraną kredytobiorców. Po korzystnej uchwale Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 r. (III CZP 25/22) sądy coraz chętniej orzekają na korzyść konsumentów. Co więcej, banki widząc negatywne dla siebie tendencje coraz częściej proponują ugody. Kancelaria Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy oferuje porównanie korzyści jakie Frankowicze mogą odnieść w wyniku ugody z bankiem oraz postępowania sądowego, pomagając kredytobiorcom wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Zmiany w praktyce sądowej – co warto wiedzieć?
Dawniej w procesach frankowych sądy często przesłuchiwały świadków, m.in. doradców kredytowych, którzy udzielali kredytów we frankach. Ze względu na upływ czasu ich zeznania często były mało precyzyjne, co wydłużało postępowanie. Obecnie sądy coraz częściej rezygnują z takiego dowodu, uznając go za nieistotny. Kluczowe znaczenie ma natomiast przesłuchanie Frankowiczów i wysłuchanie jak z ich perspektywy wyglądało zawarcie umowy o kredyt we frankach. Przede wszystkim sądy oczekują wyjaśnienie czy kiedykolwiek kredytobiorca otrzymał informację o nieograniczonym ryzyku kursowym i czy mając tego świadomość zgodził się na zawarcie takiego zobowiązania.

Kredyt we frankach a koszty postępowania sądowego
Wiele osób zastanawia się, jakie są koszty związane z unieważnieniem kredytu frankowego w sądzie. Przede wszystkim należy uwzględnić opłatę sądową od pozwu, koszty pełnomocnika procesowego oraz ewentualne wydatki na opinie biegłych.
Opłata sądowa za złożenie pozwu w sprawie frankowej wynosi 1000 zł, z kolei opłata skarbowa za pełnomocnictwo to 17 zł od każdej osoby (czyli w przypadku kredytu małżonków 2 x 17 zł). Wynagrodzenie kancelarii ustalane jest indywidualnie i zależnie od konkretnej sprawy oraz wybranego wariantu.
Warto jednak podkreślić, że w przypadku wygranej sądy zazwyczaj zobowiązują banki do zwrotu powyższych kosztów. Co więcej, wiele kancelarii oferuje rozliczenie prowizyjne, dzięki czemu Frankowicze mogą uniknąć dużych wydatków na początkowym etapie postępowania.
Frankowicze Poznań – jak wybrać kancelarię do prowadzenia sprawy?
Sprawy frankowe to obecnie jedno z najczęściej podejmowanych postępowań sądowych przeciwko bankom. Wysoka skuteczność pozwów oraz korzystne orzecznictwo sprawiają, że coraz więcej kredytobiorców decyduje się na walkę o swoje prawa. Decyzja o wniesieniu pozwu wymaga jednak rzetelnej analizy umowy i wsparcia specjalistów, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej dla Frankowiczów z Poznania.
Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Sprawdzimy jakie masz szanse na unieważnienie umowy o kredyt we frankach a w przypadku, gdy otrzymałeś z banku propozycje ugody – porównamy korzyści z obu rozwiązań.