fbpx

Sąd, jako niezawisły organ państwowy, odpowiedzialny jest za rozstrzyganie sporów prawnych. Wiele osób obawia się jednak założenia sprawy sądowej. Z jednej strony wynika to z negatywnej atmosfery, która w ostatnich latach narosła wokół wymiaru sprawiedliwości, z drugiej zaś – z lęku przed samą rozprawą, w której trzeba aktywnie uczestniczyć. Często ten strach okazuje się silniejszy niż potrzeba dochodzenia swoich praw. Dodatkowo, wizyta w sądzie bywa stresująca. Jednak świadomość, jak przebiega postępowanie sądowe oraz jak przygotować się do procesu sądowego przeciwko bankowi może znacząco zmniejszyć poziom niepokoju.

Poznań i Szczecin – kancelaria do reprezentacji w sprawie przeciwko bankowi

Decydując się na podjęcie walki sądowej z bankiem, kluczowe jest wybranie kancelarii z doświadczeniem w tego typu sprawach. Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, z siedzibą w Poznaniu i Szczecinie, dysponuje zespołem ekspertów, którzy na co dzień uczestniczą w rozprawach sądowych i zapewniają kompleksowe wsparcie swoim Klientom. Ich pomoc obejmuje nie tylko merytoryczne doradztwo, ale także wsparcie psychiczne, co pozwala na skuteczne przekazywanie niezbędnych informacji i pomoc w trudnych chwilach.

Na początku zespół kancelarii dokładnie analizuje sprawę, badając, czy umowa kredytowa zawiera błędy, które mogłyby stanowić podstawę do wniesienia pozwu. Do tej analizy niezbędne będą wszystkie dokumenty związane ze sprawą, takie jak umowy, aneksy czy regulaminy. Konieczne będzie także zebranie stosownych zaświadczeń oraz historii spłat. Pracownicy kancelarii poinformują o wymaganych dokumentach potrzebnych do złożenia pozwu, a także przeprowadzą wywiad mający na celu ustalenie wszystkich istotnych okoliczności sprawy.

ugoda z BPH S.A Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy

Przygotowania do procesu sądowego przeciwko bankowi

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, kancelaria przystępuje do działania. Na początku kierowana jest reklamacja do banku, co jest wymaganym krokiem przed wniesieniem pozwu. Zazwyczaj odpowiedź banku bywa negatywna, co skutkuje koniecznością sporządzenia pozwu. Czas trwania postępowania sądowego może się różnić, zazwyczaj wynosi od 6 miesięcy do 2 lat. Czas ten zależy od indywidualnej metodyki pracy sędziów, którzy prowadzą sprawy. Sędzia przydzielający daną sprawę jest wybierany przez System Losowego Przydziału Spraw, co zapewnia, że decyzja o przydzieleniu sprawy do konkretnego sędziego jest całkowicie losowa i niezależna od osób z zewnątrz.

Przed rozprawą, podczas której Kredytobiorcy będą przesłuchiwani jako strona, Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy dostarczy wszystkie istotne informacje. Dla wielu osób będzie to pierwsza wizyta w budynku sądu, dlatego nasi pełnomocnicy szczegółowo omówią wszelkie istotne kwestie. Przekażemy informacje na temat miejsca, które należy zająć na sali sądowej, odpowiedniego ubioru, sposobu zwracania się do sądu oraz dokumentów, które należy zabrać ze sobą. Nasi pełnomocnicy są dostępni, by odpowiedzieć na wszelkie pytania, nawet te podstawowe. Dzięki temu klienci będą dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać  i jak przygotować się do procesu sądowego przeciwko bankowi.

unieważnienie kredytu frankowego Kancelaria Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy Poznań

Jak wygląda przesłuchanie podczas procesu sądowego przeciwko bankowi?

Największą uwagę przykłada się do samego przesłuchania w trakcie procesu sądowego przeciwko bankowi. Pełnomocnik, biorący udział w rozprawie, przygotuje i omówi pytania, które mogą pojawić się zarówno ze strony sędziego, jak i pełnomocnika banku. Przesłuchanie ma na celu m.in. ustalenie okoliczności zawarcia spornej umowy kredytowej oraz potwierdzenie statusu konsumenta, co jest szczególnie istotne w sprawach dotyczących kredytów frankowych.

Należy pamiętać, że sędziowie są często obciążeni pracą, co w praktyce może uniemożliwić przyspieszenie postępowania. Czas trwania procesu może również zależeć od taktyki procesowej banku. W niektórych przypadkach pełnomocnicy banków powołują świadków, np. pracowników, którzy podpisali umowy kredytowe w imieniu banku. Choć wartość dowodowa zeznań takich świadków może być znikoma, fakt konieczności przeprowadzenia takiego dowodu może wpływać na długość trwania procesu sądowego przeciwko bankowi.

Obecnie przed sądami w całej Polsce toczą się setki tysięcy spraw Kredytobiorców przeciwko bankom. Najnowsze orzecznictwo jest jednak bardzo korzystne dla konsumentów i zdecydowana większość (ok. 97%) spraw zakończyła się wygraną z bankami. Dlatego warto wykorzystać tę sytuację i dochodzić swoich praw w sądzie. Współpracując z Kancelarią Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, Kredytobiorcy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie, dzięki któremu jeszcze lepiej przygotują się do procesu sądowego przeciwko bankowi.

Autor: radca prawny Anna Franko; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych