Ponurą rzeczywistością wielu Kredytobiorców stały się niepewność jutra, poczucie utraty kontroli nad własnymi finansami i wzrastająca bez ograniczeń rata kredytowa. Iskrę nadziei roznieciły dopiero doniesienia medialne o sankcji kredytu darmowego (SKD), kredycie bez kosztów i o wygranych procesach Kredytobiorców.
Obecnie, mimo, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o wystąpieniu na drogę sądową wobec banków, to wciąż dla znacznej grupy konsumentów, wizja procesu przeciwko bankowi może wydawać się przytłaczająca, a wygrana – nieosiągalna. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy kancelarii z Poznania – Kałużyńska i Wspólnicy. Niewątpliwie moment, w którym pojawia się myśl o założeniu sprawy przeciwko bankowi do pozytywnego wyroku dzieli wiele etapów, jednak doświadczony prawnik ma wiedzę i warsztat, które umożliwiają realizację skutecznej strategii procesowej.
Jak wygląda współpraca z kancelarią Kałużyńska i Wspólnicy?
Pierwszy krok współpracy stanowi szczegółowa analiza umowy i stanu prawnego sprawy. Wówczas następuje weryfikacja najistotniejszych dokumentów w sprawie, chociażby:
- umowy kredytowej;
- ewentualnych aneksów do umowy kredytowej;
- zaświadczenia o wysokości spłaconych rat kredytu;
- ewentualnej wcześniejszej korespondencji z bankiem;
- aktów stanu cywilnego mających wpływ na sytuację prawną Kredytobiorców np. akt małżeństwa, akt rozwodu, akt zgonu.
W wyniku analizy, prawnik jest w stanie ocenić, czy umowa zawiera postanowienia abuzywne, czy i jakie roszczenia przysługują Klientowi przeciwko bankowi oraz czy roszczenia nie są przedawnione. Dodatkowo wskaże jaki sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy oraz jakie jeszcze należy podjąć kroki przed wytoczeniem powództwa w sprawie SKD.
Pomoc prawna w przygotowaniu dokumentacji procesowej
W etapie przedprocesowym, istotnym zadaniem prawnika (przy udziale Klienta) jest skompletowanie stosownej dokumentacji stanowiącej załączniki do pozwu. Prawnik, przed rekomendacją procesu wskazuje, czy i w jaki sposób należy pozyskać jeszcze jakieś dodatkowe dokumenty od banku (np. po udzieleniu przez Klienta stosownego pełnomocnictwa, formułuje reklamację i weryfikuje odpowiedź banku na tę reklamację). Kiedy załączniki są już skompletowane, prawnik wskazuje kwotę i rachunek bankowy Sądu, aby Klient mógł wnieść należność na rzecz Skarbu Państwa za sprawę sądową.
Po analizie dokumentacji, jeżeli zachodzą przesłanki – a Klient decyduje się na wystąpienie z powództwem przeciwko bankowi w sprawie SKD, prawnik konstruuje pozew i na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, wnosi pozew do właściwego sądu.
Prawnik zwiększa szanse na wygraną Klienta w sądzie
W procesie toczącym się przed sądem w sprawie sankcji kredytu darmowego, pełnomocnik zapewnia reprezentację sądową. Oznacza to, że prawnik, w imieniu Klienta może:
- odpowiadać na pisma strony przeciwnej w formie pism procesowych,
- wykonywać potencjalne zobowiązania Sądu – np. do odniesienia się na piśmie do wskazanego przez Sąd zagadnienia prawnego, wyjaśnienia sytuacji prawnej strony, zwłaszcza gdy w toku sprawy zachodzą zmiany (np. Klient spłaca kredyt albo Klienci ustanawiają rozdzielność majątkową),
- ustosunkować się do ewentualnych propozycji ugodowych (co następuje po konsultacji z Klientem),
- uczestniczyć w rozprawie poprzez czynny udział (np. przesłuchanie świadka, przedstawianie przed Sądem stanowiska reprezentowanej strony, odniesienie się do dowodów przedłożonych przez stronę przeciwną).
Warto jednak pamiętać, że prawnik nie może składać zeznań za Kredytobiorcę. Przesłuchanie stron stanowi środek dowodowy, zmierzający do wyjaśnienia istotnych faktów dla rozstrzygnięcia sprawy. Z założenia, Sąd ma pozyskać tę wiedzę bezpośrednio od osób zaangażowanych w sprawę. Nie oznacza to, że na tym etapie prawnik pozostaje bierny. Przeciwnie, prawnik powinien wczuć się w położenie Klienta, celem odpowiedniego przygotowania go do udziału w rozprawie.
Każda rozprawa jest stresująca. A kiedy jesteśmy pierwszy raz w sądzie – emocje sięgają zenitu.
Jak przygotować się do rozprawy sądowej? Prawnik w tym pomoże
Przed rozpoczęciem postępowania sądowego, rolą prawnika reprezentującego Klienta jest jak najlepsze przygotowanie go do procesu i wyjaśnienie wszelkich kwestii, które się z nim wiążą. Rozmowa przygotowująca obejmuje:
- kwestie organizacyjno – techniczne (np. wyjaśnienie organizacji i przebiegu rozprawy, trybu postępowania na terminie zdalnym),
- kwestie merytoryczne:
– odnoszące się do stanu faktycznego sprawy, w tym potencjalnych zmian w sytuacji osobistej Klienta, które mają znaczenie dla sprawy, (takich jak wcześniejsza spłata kredytu, przystąpienie do długu osoby trzeciej czy zawarcie aneksu do umowy kredytowej),
– odnoszące się do zagadnień prawnych (co ma na celu umożliwienie Klientowi dokładnego zrozumienia podstaw prawnych własnych roszczeń oraz zdobycia umiejętności ograniczenia odpowiedzi na pytania sądu do kwestii rzeczywiście istotnych).
Jak wybrać skuteczną kancelarię prawną w Poznaniu?
Zadaniem prawnika jest przeprowadzenie Klienta przez poszczególne etapy postępowania i prowadzenie sprawy z uwzględnieniem przepisów prawnych, aktualnego orzecznictwa oraz specyfiki danej sprawy. Przy wyborze Kancelarii warto wziąć pod uwagę w szczególności:
- czy Kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa bankowego (sprawy te cechuje znaczny stopień skomplikowania, zatem doświadczenie w tym zakresie jest niezwykle ważne),
- opinie Klientów, realnie wygrane sprawy,
- nominacje Kancelarii w rankingach prawniczych (np. ranking Rzeczypospolitej), co gwarantuje wysoki standard świadczonych usług.
Relacja między Klientem, a kancelarią reprezentującą jego interesy jest stosunkiem wyjątkowym – opartym na zaufaniu, lojalności oraz wzajemnym szacunku. Dbając o swoje słuszne interesy warto wykonać odpowiedni rekonesans przed wyborem Kancelarii, która podejmie się prowadzenia sprawy kredytowej. Zapoznaj się z ofertą kancelarii Kałużyńska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Poznania, która posiada doświadczenie w reprezentacji Klientów w sporach z instytucjami finansowymi.
autor: radca prawny Aleksandra Korczak, Kałużyńska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych