W ostatnich latach Frankowicze udowodnili, że sprawiedliwość jest po stronie Kredytobiorców, a wbrew powszechnej opinii – z bankiem można wygrać. W ślad posiadaczy kredytów we frankach idą Kredytobiorcy z kredytem złotowym. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w ich umowach kredytowych również znajdują się błędy, co umożliwia konsumentom skorzystanie z sankcji kredytu darmowego i uzyskanie kredytu bez dodatkowych kosztów.
Ile spraw SKD jest już w sądach?
Kredytobiorcy posiadający kredyt konsumencki w polskiej walucie zachęceni sukcesami Frankowiczów coraz częściej kierują swoje umowy kredytowe do analizy ekspertów, aby sprawdzić, czy mają szansę na darmowy kredyt. Uzyskanie kredytu bez kosztów jest możliwe w sytuacji, gdy bank lub inna instytucja finansowa udzielająca pożyczek i kredytów nie dopełnia swoich obowiązków informacyjnych. Jeżeli Kredytobiorca udowodni, że taka sytuacja miała miejsce, ma on szansę na spłatę jedynie kwoty kapitału kredytu, bez odsetek i dodatkowych kosztów.
Aktualnie w polskich sądach przybywa spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego, co potwierdzają bankowe raporty za I kwartał 2024 roku. Bank PKO BP publikując wyniki za ten okres wskazał, że przeciwko kredytodawcy toczyło się 1520 spraw o wartości 29 mln zł. Z kolei Bank Millennium w tym samym czasie toczył spór w 532 sprawach. Pozostali kredytodawcy nie przekazali informacji na temat liczby spraw SKD, w których zostali pozwani w związku z wadliwymi umowami o kredyt konsumencki.
Obecnie linia orzecznicza w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego nie jest jeszcze ugruntowana, jednak korzystnych wyroków dla konsumentów wciąż przybywa. Jako przykład można wskazać wyrok SO w Elblągu z 4 października 2023 r. (sygn. akt I Ca277/23) oraz wyrok SR w Gdyni z 18 lipca 2023 r. (sygn. akt I C36/23).
Czy możliwe jest zabezpieczenie roszczeń w sprawach dotyczących SKD?
W celu uzyskania darmowego kredytu, dzięki któremu Kredytobiorca spłaca jedynie pożyczony kapitał, bez dodatkowych kosztów, opłat i prowizji, konsument musi przedłożyć kredytodawcy oświadczenie o chęci skorzystania z SKD. W zdecydowanej większości kredytodawcy nie są przychylni do uznania swoich błędów i odmawiają konsumentom udzielenia kredytu bez kosztów. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy poznańskiej kancelarii Kałużyńska i Wspólnicy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że samo wytoczenie sprawy przeciwko bankowi nie zmienia faktu, że nadal pobiera on od klienta pełną ratę kredytu. W związku z tym, wraz ze złożeniem pozwu, coraz więcej Kredytobiorców składa wniosek o zabezpieczenie roszczeń, które umożliwia spłacanie jedynie zaciągniętego kapitału przez czas toczącego się postępowania sądowego. Jak wskazuje adwokat Izabela Kałużyńska w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, sądy są coraz bardziej przychylne wnioskom o zabezpieczenie roszczeń.
W ostatnim czasie zauważyłam, że sądy zaczęły ważyć interesy stron i uznały, że słabszemu, czyli konsumentowi, należy się wsparcie w trakcie postępowania. Zaczęto uwzględniać wnioski o zabezpieczenie roszczeń. Z uwagi na specyfikę tych spraw jest to przełom, bowiem dotychczas zakres roszczeń, tryb rozpoznania, a nawet wysokość żądania uniemożliwiały jego zakwalifikowanie jako podlegające jakiemukolwiek zabezpieczeniu.
Potwierdzeniem takiego rodzaju zabezpieczenia jest nieprawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Kościerzynie z dnia 20 czerwca 2024 roku w sprawie sygn. akt IC 196/24. W tym przypadku sąd w całości uwzględnił roszczenia Kredytobiorcy.
TSUE wypowie się w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego
Jak pokazuje doświadczenie kancelarii prawnych, banki często składają zażalenia w związku z udzieleniem Kredytobiorcy zabezpieczenia roszczeń. Orzecznictwo w sprawach SKD nadal się kształtuje, przez co bywają sytuacje, w których sędziowie przychylają się do wniosków bankowców i zawieszają toczące się postępowania w sprawach dotyczących sankcji kredytu darmowego. Co istotne, wielu prawników reprezentujących Kredytobiorców w walce z instytucjami finansowymi wiąże nadzieje z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej C-472/23, w którym unijny trybunał ma wskazać, czy błędy w wyliczeniu RRSO w odniesieniu do opłat dodatkowych pozwalają na skorzystanie z SKD. Z pewnością orzeczenie TSUE usprawni pracę krajowych sędziów orzekających w tego typu sprawach i wskaże, w jakim kierunku powinny być podejmowane sądowe decyzje.