Jaka jest obecnie linia orzecznicza polskich sądów w sprawach Frankowiczów? Ile trzeba czekać na rozpoznanie sprawy przez Sąd? Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
TSUE po stronie Frankowiczów w 2024 roku
Frankowicze wygrywają obecnie około 98 procent wszystkich spraw, w zdecydowanej większości przypadków uzyskując wyroki ustalające nieważność umowy kredytowej CHF. Taki korzystny wynik dla Kredytobiorców wynika głównie z orzeczeń TSUE, które wyjaśniły wątpliwości prawne i ułatwiły polskim sądom rozstrzyganie tych spraw. Trybunał Sprawiedliwości UE, w swoich ostatnich orzeczeniach np. C-520/21, C-488/23 jednoznacznie orzekł, że prawo Unii Europejskiej stoi na przeszkodzie, aby banki, które zawarły nieuczciwą umowę z konsumentem, mogły żądać od Kredytobiorcy, który zdecydował się dochodzić swoich praw przed Sądem, waloryzacji lub innej rekompensaty. Obawa przed kontrpozwami banków powodowała, że część Frankowiczów rezygnowała lub odwlekała w czasie dochodzenie swoich roszczeń przed Sądem. Obecnie nie należy już obawiać się takich sytuacji. Sądy w całej Polsce masowo oddalają roszczenia banków o wynagrodzenie za kapitał i waloryzację. Co istotne część kredytodawców sama rezygnuje z dochodzenia tych roszczeń, wycofując z Sądu już złożone pozwy.
Uchwała frankowa na korzyść Frankowiczów
W 2024 roku pozytywny wpływ na sytuację Kredytobiorców frankowych miała uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku, znana jako „uchwała frankowa”. Jako uchwała całej izby Sądu Najwyższego, ma ona moc zasady prawnej. Oznacza to, że jeśli jakikolwiek skład Sądu Najwyższego zechce zmienić tę zasadę, będzie musiał przedstawić sprawę całej izbie. Dzięki temu wyrokowanie w sprawach frankowych będzie bardziej jednolite. Uchwała potwierdza, że sąd nie może zmieniać umowy przez zastosowanie np. średniego kursu NBP i że umowy kredytowe denominowane i indeksowane są nieważne, jeśli klauzule walutowe są bezskuteczne.
Frankowicze – ile trzeba czekać na wyrok w sprawie?
Wobec korzystnego i co ważne – dobrze ugruntowanego orzecznictwa, w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z walutą obcą, wydaje się, że obecnie największym problem Frankowiczów są długie terminy oczekiwania na rozpoznawanie ich spraw, które szczególnie w większych miastach, ulegają systematycznie wydłużaniu, w miarę napływu kolejnych pozwów. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało program mający na celu odciążenie sądów i usprawnienie procedur sądowych. Zgodnie z nim ma powstać uproszczona procedura rozstrzygania sporów frankowych.
Dodatkowo od 4 marca 2024 roku obowiązują zamiany w procedurze cywilnej, które na stałe wprowadziły możliwość przeprowadzania rozpraw zdalnych, co również przyczyni się do skrócenia trwania procesów w sprawach frankowych. Strony i świadkowie zamiast stawiać się w budynku Sądu osobiście, mają możliwość zdalnego połączenia się z Sądem z każdego miejsca. W ten sposób łatwiej znaleźć wolny termin, co w konsekwencji przyspieszy rozpoznawanie spraw. Warto podkreślić, że zakładane i już wdrożone zmiany z pewnością przyczynią się do szybszego wydawania wyroków w sprawach CHF. Jak wynika ze statystyk, Frankowicze obecnie muszą poczekać około 1,5 roku na rozpoznanie swojej sprawy, jednak po wprowadzeniu zapowiadanych zmian, czas oczekiwania może zdecydowanie ulec zmianie.
Pomoc prawna dla Frankowiczów – Poznań/Szczecin
Podsumowując, należy zaznaczyć, że orzecznictwo w sprawach frankowych nigdy nie było jeszcze tak korzystne dla Kredytobiorców, jak obecnie. W związku z tym nie warto dłużej odwlekać decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko bankowi. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami z Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Nasze usługi świadczymy na terenie Poznania oraz Szczecina.