fbpx

Proces frankowy z założenia powinien trwać około 2-3 lata. Obecnie jednak w wielu sądach, z uwagi na ciągły napływ spraw frankowych, czas ten ulega wydłużeniu. W obliczu dłuższego, niż pierwotnie zakładano, oczekiwania na wyrok, Frankowicze coraz częściej rozważają zawarcie ugody z bankiem. Jak podaje mBank S.A. na swojej stronie internetowej  propozycje ugody otrzymali już wszyscy Kredytobiorcy posiadający kredyt we frankach. Czy ugoda CHF z mBank jest dla nich korzysta? Jakie warunki porozumienia oferuje kredytodawca?

Czy ugoda CHF z mBank faktycznie się opłaca?

Ugody proponowane przez mBank S.A. polegają na przekształceniu kredytu w frankach na kredyt w złotówkach oraz całkowitym lub częściowym umorzeniu pozostałej kwoty zadłużenia. W przypadku niektórych umów, mBank S.A. proponuje Frankowiczom zwrot dodatkowych kwot do wypłaty. Co istotne, w tym ostatnim przypadku, bank uzyskał indywidualną interpretację podatkową, z której wynika, że kredytodawca nie musi wystawiać informacji PIT-11 z tytułu zwrotu, co w zamierzeniu banku ma zachęcić większe grono Kredytobiorców do zawarcia takiej ugody.

Obecne orzecznictwo, w tym wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2023 roku oraz niedawno wydana uchwała Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku, sygn. akt III CZP 25/22, znacząco wpływają na sytuację prawną Frankowiczów. Te decyzje umacniają pozycję Kredytobiorców w sporach z bankami, co sprawia, że ugody oferowane przez banki przestają być korzystne z finansowego punktu widzenia. Frankowicze mBank mają większe szanse na uzyskanie korzystniejszych rozstrzygnięć w sądach, co skłania ich do rezygnacji z proponowanych przez bank porozumień.

pozew zbiorowy frankowicze Kancelaria Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy

Frankowicze mBank – jakie są korzyści z procesu w sprawie wadliwego kredytu CHF?

Należy wyraźnie zaznaczyć, że żadna ugoda CHF z mBank nie przyniesie Kredytobiorcy takich korzyści jak prawomocny wyrok sądu. Oczywiście na taki wyrok trzeba poczekać, czasami nawet kilka lat, a ugoda ma skutek natychmiastowy. Z drugiej jednak strony, aktualne orzecznictwo powoduje, że  Frankowicze składając pozew do sądu, mogą liczyć nie tylko na korzyści wynikające z unieważnienia umowy, czyli uznanie kredytu za spłacony i ewentualny zwrot nadpłaty. Na ich rzecz przez cały czas trwania postępowania sadowego naliczane są również odsetki ustawowe za opóźnienie, które od początku 2024 r. wynoszą 11,25 % w skali roku. Odsetki te, stanowią zatem swoistą rekompensatę za czas oczekiwania na wyrok, a ich wysokość przy przeciętnym kredycie i procesie trwającym ok. 3 lata to średnio około 100 tys. zł.

Ugoda z mBank czy proces?

Z doświadczenia Kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy wynika, że na najbardziej opłacalne ugody z mBank mogą liczyć Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się już pozwać bank i oczekują na wydanie wyroku przez sąd. Dlatego jak wskazują eksperci z poznańskiej kancelarii specjalizującej się w pomocy Frankowiczom, nie należy zwlekać z pozwaniem banku w oczekiwaniu na ewentualną propozycję ugodową od mBank. Co istotne, w sytuacji, gdy Kredytobiorca otrzyma propozycję ugody CHF od mBank, powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie Kancelarię prowadzącą sprawę lub jeżeli sprawa nie jest jeszcze na etapie sądowym, zwrócić się o pomoc do prawnika specjalizującego się w sprawach frankowych.

ugoda czy wyrok Raiffeisen

Podsumowując, aktualne orzecznictwo w sprawach kredytów frankowych, a także wzrastająca liczba korzystnych wyroków powinna skłonić wciąż niezdecydowanych Frankowiczów do skierowania pozwu przeciwko mBank.  Kredytobiorco, jeśli otrzymałeś propozycję ugody i nie wiesz, jak ją ocenić i czy jest dla Ciebie korzystna, skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie. Kancelaria Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy posiada doświadczenie w reprezentowaniu Kredytobiorców w sporach sądowych z bankami, w tym z mBank. Nasze biuro zlokalizowane jest w Poznaniu, a od niedawna również w Szczecinie, co umożliwia nam udzielanie pomocy w różnych miejscach w kraju.

Autor: adwokat Magdalena Jatczak; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych