fbpx

W ostatnich czasach Frankowicze są nieustannie zasypywani propozycjami ugód, również ze strony banku PKO BP. W ciągu 2023 roku bank zawarł ponad 20 tysięcy ugód z Frankowiczami. W 2024 r. kredytodawca nadal masowo proponuje ugody za kredyty we frankach, jednak czy te propozycje są korzystne dla Frankowiczów? Sprawdź, jakie są warunki ugody CHF w PKO BP.

Jak wyglądają aktualne propozycje ugody CHF w PKO BP?

Propozycje ugodowe w PKO BP kierowane są zarówno do Frankowiczów, którzy nadal spłacają kredyt, jak i do tych, którzy już spłacili swoje zobowiązanie. Ugoda możliwa jest również w toku sprawy sądowej, na każdym etapie jej trwania. PKO BP to bank, który dysponuje dobrze działającym programem ugodowym, otwartym na negocjacje. Z doświadczenia Kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy wynika, że PKO BP aktualnie proponuje zawarcie ugody sądowej na warunkach przewidujących przeliczenie kredytu od początku tak, jakby był kredytem złotówkowym.

Ponadto propozycje ugody CHF w PKO BP obejmują:

  • Redukcję salda zadłużenia do określonej, indywidualnie wynegocjowanej kwoty i ewentualny zwrot części nadpłaconego kapitału,
  • zwrot kosztów zastępstwa prawnego adwokata lub radcy prawnego w wysokości jednokrotnej stawki wynagrodzenia,
  • zwrot połowy opłaty od pozwu.

Ugoda wyczerpuje również wszelkie wzajemne roszczenia stron wynikające z umowy kredytu, co oznacza, że PKO BP nie będzie mógł domagać się w przyszłości od kredytobiorców żadnych dodatkowych roszczeń, takich jak wynagrodzenie za korzystanie z kapitału czy z tytułu waloryzacji kapitału. Ugoda pozwala zatem na wyeliminowanie ryzyka powstania jakichkolwiek dalszych sporów w przyszłości.

sankcja kredytu darmowego Raiffeisen

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem PKO BP?

Każda sprawa powinna być rozpatrywana indywidualnie, a Kredytobiorcy nie powinni sugerować się innymi przypadkami. Konsument powinien samodzielnie ocenić, czy w jego przypadku ugoda będzie stanowiła najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że ugody CHF z PKO BP stanowią pewne ustępstwa Kredytobiorcy względem banku, co wiąże się ze znacznie mniejszymi korzyściami finansowymi niż w przypadku procesu. W sytuacji dochodzenia roszczeń przed sądem możliwe jest unieważnienie całej umowy kredytu frankowego. Kredytobiorca uzyskuje od banku wszystko to co wpłacił z tytułu kredytu: raty kapitałowo-odsetkowe, prowizje, inne opłaty manipulacyjne, oraz odsetki za opóźnienie liczone od dochodzonych w procesie kwot. Co istotne, Frankowicz musi zwrócić jedynie kwotę czystego kapitału. Warto zaznaczyć, że ugoda pozwala na zakończenie sprawy w sposób znacznie szybszy, bez oczekiwania na postępowanie sądowe. Jest to niewątpliwa zaleta takiego rozwiązania, jednak należy indywidualnie rozpatrzeć, czy jest to opłacalne dla konsumenta.

Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy – analiza umowy kredytu frankowego w PKO BP

Przed podjęciem decyzji o podpisaniu ugody CHF z  PKO BP nieodzowna może okazać się pomoc prawnika specjalizującego się w sprawach frankowych, aby upewnić się, że proponowane rozwiązanie jest korzystne. Ugoda w sprawach frankowych to temat skomplikowany, wymagający dogłębnej analizy oraz sporego doświadczenia w ocenie jej skutków prawnych, zwłaszcza że będą one odczuwalne przez Frankowicza przez wiele lat. Dlatego skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika p może okazać się kluczowe dla zabezpieczenia interesów Kredytobiorcy.

unieważnienie kredytu frankowego Kancelaria Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy Poznań

Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej przez doświadczony zespół prawników. Prześlij umowę, a my bezpłatnie sprawdzimy, czy w Twojej sprawie bardziej opłacalne jest zawarcie ugody CHF z PKO BP, czy też skierowanie pozwu przeciwko bankowi. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy, a Kredytobiorca ma prawo zapoznać się z wszystkimi konsekwencjami jakie niesie za sobą ugoda oraz wygrany proces sądowy. Warto mieć na uwadze, że obecnie Kredytobiorcy, w tym Frankowicze PKO BP, wygrywają z bankami w sądach w 98 proc. spraw – przekonaj się czy możesz dołączyć do tego grona.

Autor: radca prawny Anna Sierzputowska; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych