Zabezpieczenie roszczeń, czyli zawieszenie spłaty kredytu, to kluczowy temat dla Frankowiczów zarówno tych, którzy już skierowali swoje pozwy do sądu, jak i tych, którzy dopiero planują podjąć kroki prawne. Wielu Kredytobiorców nadal zmaga się z ciągle rosnącymi ratami kredytów, ale istnieje możliwość, aby jeszcze przed wydaniem prawomocnego wyroku wstrzymać spłatę rat kredytu frankowego. Udzielenie zabezpieczenia na czas trwania procesu daje finansową stabilizację, pozwalając na odciążenie domowego budżetu oraz spokojniejsze śledzenie kolejnych etapów postępowania sądowego.
W jaki sposób można uzyskać zabezpieczenie roszczeń?
Zabezpieczenie roszczeń to instytucja prawna mająca na celu ochronę Kredytobiorców jeszcze przed uzyskaniem prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytową.
Choć kodeks przewiduje różne formy zabezpieczenia, w sprawach frankowych kluczowe jest tymczasowe uregulowanie praw i obowiązków Kredytobiorców na czas trwania postępowania sądowego. Dzięki temu możliwe jest wstrzymanie spłaty rat kredytu frankowego do momentu wydania prawomocnego wyroku.
W sprawach Frankowiczów zabezpieczenie roszczeń z reguły polega na orzeczeniu przez Sąd:
- wstrzymania obowiązku uiszczania rat kapitałowo-odsetkowych,
- zakazania bankowi wzywania do zapłaty,
- zakazania bankowi odnotowywania braku wpłat w BIK,
- zakazania wypowiadania umowy w związku ze wstrzymaniem obowiązku płatności.
Doświadczenie prawników z kancelarii frankowej Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy z Poznania pokazuje, że w sprawach frankowych uzyskanie zabezpieczenia roszczeń staje się coraz łatwiejsze. Wynika to z faktu, że zarówno orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, jak i sądów krajowych, wskazuje na wadliwość konstrukcji umów kredytów frankowych, co często prowadzi do ich unieważnienia.

Jakie korzyści wynikają z zabezpieczenia roszczeń?
Postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia stanowi dla Kredytobiorców pierwszy sygnał, że sędzia podziela zgłaszane przez nich uwagi. Co więcej, istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że wymiar sprawiedliwości przychyli się do ich żądań. Można zatem stwierdzić, że udzielenie zabezpieczenia należy uznać za dobry prognostyk przed dalszym procesem.
Jeśli sąd przychyli się do żądań Frankowiczów i uwzględni wniosek o zabezpieczenie roszczeń, Kredytobiorcy zazwyczaj nie muszą spłacać rat. Sąd uznaje wówczas, że roszczenie o unieważnienie umowy zostało wystarczająco uprawdopodobnione, a Kredytobiorca ma prawny interes w tym, by zabezpieczenie zostało ustanowione.
Na kwestię stosowania zabezpieczenia roszczeń w procesach przez sądami w Poznaniu znacząco wpłynął wyrok TSUE w sprawie C-287/22 z dnia 15 czerwca 2023 r. Trybunał wskazał, że sądy krajowe powinny uczynić wszystko, co leży w zakresie ich kompetencji, by zapewnić pełną skuteczność dyrektywy 93/13 i dokonać rozstrzygnięcia zgodnego z realizowanymi przez nią celami.
Prawnicy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy z Poznania zaobserwowali, że wspomniany wyrok wpłynął na orzecznictwo sądów w tzw. sprawach frankowych, dzięki czemu Klienci Kancelarii mogą korzystać z prawa do niepłacenia rat z tytułu nieuczciwych umów.
Jednocześnie należy podkreślić, że zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego nigdy nie odbywa się automatycznie – zawsze musi zostać wydane prawomocne postanowienie sądu.

Czy warto składać wniosek o zabezpieczenie roszczeń i zawieszać obowiązek spłaty rat?
Zdecydowanie tak. Należy podkreślić, że nawet jeżeli sąd nie uzna zasadności wniosku o zabezpieczenie roszczeń, to wcale nie stanowi to o przegranej sprawie. Obecna sytuacja gospodarcza jest na tyle trudna, że zawieszenie obowiązku spłaty comiesięcznych rat kredytu CHF może znacząco poprawić sytuację finansową Kredytobiorców.Warto również pamiętać, że zabezpieczenie roszczeń dokonywane jest na czas procesu, a oczekiwanie na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy może się przedłużać.
Podsumowując, z całą pewnością warto złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń zarówno w sprawach zawisłych przed sądami jak i łącznie z pozwem. Jednocześnie należy wskazać, że samodzielne sformułowanie wniosków może okazać się nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z doświadczenia prawników z Kancelarii Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy. Oferuje ona pomoc profesjonalnych pełnomocników świadczących usługi stacjonarnie w Poznaniu i w Szczecinie, a także pomoc online na terenie całego kraju (sprawdź: adwokat Frankowcze Poznań).
Redakcja: Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy