Zgodnie z art. 496 kodeksu cywilnego, jeśli jedna ze stron odstąpi od umowy, obie strony muszą zwrócić sobie nawzajem to, co otrzymały w ramach zawartego porozumienia. W oparciu o wspomniany artykuł, każda ze stron ma prawo podnieść zarzut zatrzymania, dopóki druga strona nie odda tego, co dostała, albo nie zapewni, że dokona takiego zwrotu. Dotyczy to każdej umowy, niezależnie od tego, które świadczenie było bardziej wartościowe. Czy w takiej sytuacji Frankowicze powinno obawiać się, że bank nie będzie chciał zwrócić im należnych środków?
Jak rozumieć zarzut zatrzymania w sprawach frankowych?
Prawo zatrzymania pozwala zobowiązanemu do zapłaty – w sprawach dotyczących unieważnienia umowy kredytowej CHF będzie to bank, który jest pozwanym – wstrzymać spełnienie swojego świadczenia do czasu, aż druga strona, czyli Kredytobiorca, zwróci otrzymane środki. Oznacza to, że w przypadku sporów z bankiem, jeśli sąd uwzględni zarzut zatrzymania, Frankowicz otrzyma zwrot wpłaconych przez siebie środków dopiero wtedy, gdy zaoferuje bankowi zwrot kapitału, który wcześniej otrzymał.
Czy banki korzystają z prawa zatrzymania w sprawach CHF?
W praktyce banki sięgają po prawo zatrzymania nie tylko po to, by zabezpieczyć zwrot zaciągniętego kredytu, ale także aby przekonać konsumenta do ugodowego zakończenia sporu lub opóźnić, a nawet uniknąć pełnego rozliczenia się z Kredytobiorcami.
Stosowanie zarzutu zatrzymania przez kredytodawców w niektórych przypadkach budziło u kredytobiorców obawy, że będą zmuszeni zaciągnąć kolejny kredyt w celu zaoferowania spłaty kapitału i rozliczenia się z bankiem. Jednak czy Frankowicze naprawdę muszą obawiać się zarzutu zatrzymania? Z odpowiedzią przychodzi postanowienie TSUE z 8 maja 2024 roku w sprawie C-424/22, które wykluczyło możliwość powoływania się przez banki na zarzut zatrzymania.
Czy obecnie sądy uwzględniają zarzut zatrzymania?
Omawiane orzeczenie pozytywnie wpłynie na sytuację procesową Kredytobiorców, ponieważ banki nie mają już możliwości korzystania z zarzutu zatrzymania w celu uniknięcia rozliczeń z Klientami. Decyzja TSUE pozwoli Frankowiczom szybciej i skuteczniej dochodzić swoich roszczeń i jednocześnie stanowi znaczące wyzwanie dla sektora bankowego, który do tej pory wykorzystywał omawiane narzędzie jako barierę ochronną przed roszczeniami konsumentów.
O możliwości podnoszenia przez bank zarzutu zatrzymania wypowiedział się także Sąd Najwyższy. W dniu 19 czerwca 2024 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów wydał długo oczekiwaną uchwałę pod sygn. III CZP 31/23, w której jednoznacznie stwierdził, że prawo zatrzymania nie przysługuje stronie, która może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. W takim wypadku uznać należy, że stosowanie przez banki prawa zatrzymania jest bezzasadne. Uchwała SN z pewnością umacnia pozycję procesową Frankowiczów i powinna doprowadzić do ujednolicenia orzecznictwa w zakresie nieuwzględniania prawa zatrzymania na rzecz kredytodawców.
Kancelaria frankowa Poznań – Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria
W sprawach frankowych warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, takich jak Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Poznania, która oferuje pełne wsparcie prawne w zakresie strategii sądowych oraz negocjacji z bankami.
Proces związany z kredytami frankowymi to niezwykle stresujący okres w życiu Kredytobiorców, często wiążący się z niepewnością oraz obawami o przyszłość finansową. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne wsparcie prawne, które może znacznie ułatwić tę skomplikowaną procedurę. Posiadanie doświadczonego przedstawiciela prawnego, który zna się na specyfice spraw frankowych, to klucz do skutecznego dochodzenia swoich praw.
Z pomocą kancelarii frankowej Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy, Frankowicze nie muszą obawiać się zarzutu zatrzymania, który banki nadal próbują stosować w niektórych przypadkach, mimo postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Specjalista potrafi ocenić, jakie są realne szanse na wygraną w sporze z bankiem oraz skutecznie doradzać Kredytobiorcy na każdym etapie postępowania sądowego.
Autor: Adwokat Lena Białecka; Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych