Ponad dwie dekady temu banki masowo oferowały konsumentom kredyt frankowy, argumentując to stabilnym kursem franka szwajcarskiego oraz niskim oprocentowaniem. W tamtym okresie kurs franka wynosił ok. 2 zł, co zachęcało do zawierania umów kredytowych w tej walucie. Wielu Polaków, nie mając alternatywy, zaufało zapewnieniom doradców bankowych o bezpieczeństwie tych zobowiązań. Po latach okazało się, że rzeczywistość była inna. Kurs franka gwałtownie wzrósł, co doprowadziło do drastycznego wzrostu rat kredytowych oraz salda zadłużenia. Dopiero po czasie wielu kredytobiorców zorientowało się, że umowy kredytowe zawierały klauzule abuzywne i postanowiło pozwać bank oraz walczyć o unieważnienie kredytu frankowego.
Pomoc Frankowiczom w złożeniu pozwu za wadliwy kredyt frankowy
Dopiero w momencie wzrostu kursu franka okazało się, że słowa pracowników banków o stabilności waluty i braku zagrożeń nie mają pokrycia w rzeczywistości. Raty kredytu oraz saldo zadłużenia zaczęły rosnąć, a Frankowicze zorientowali się, że kredyt frankowy nie jest jednak tak bezpieczny jak obiecywano. Konsumenci zaczęli analizować swoje umowy i okazało się, że banki w treści postanowień umownych zamieściły szereg klauzul niedozwolonych, co przełożyło się na masowe składanie pozwów o unieważnienie kredytu frankowego.
Kancelaria frankowa Kałużyńska Sokołowska i Wspólnicy wspiera kredytobiorców, którzy postanowili podjąć kroki prawne i pozwać bank za wadliwy kredyt frankowy. Specjaliści oferują pomoc Frankowiczom na każdym etapie postępowania. Kancelaria frankowa Poznań i kancelaria frankowa Szczecin podczas pierwszego etapu dokonuje wnikliwej analizy umowy kredytowej. Następnie pomaga zgromadzić dodatkową dokumentację, niezbędną do złożenia pozwu o unieważnienie umowy frankowej. W następnym kroku reprezentuje kredytobiorcę na każdym etapie postępowania sądowego łącznie z całościowym rozliczeniem.

Czy warto pozwać bank? Korzyści dla Frankowiczów
Obecnie szacuje się, że Frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy dotyczące unieważnienia umów kredytowych powiązanych z frankiem szwajcarskim. Korzyści ze złożenia pozwu o unieważnienie umowy są ogromne – przede wszystkim kredytobiorca przestaje być związany niekorzystną umową, która zostaje uznana za nieważną. Warto pamiętać, że kredyty frankowe często były zawierane na 30, a nawet 40 lat, co oznaczałoby, że niektórzy Frankowicze Poznań i Frankowicze Szczecin nadal są zobowiązani do spłacania rat przez kolejne kilkanaście lat. Jednak w momencie uprawomocnienia się wyroku unieważniającego kredyt frankowy, ten obowiązek znika. Kredytobiorcy przestają spłacać raty, a między stronami następuje rozliczenie.
Rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej polega na tym, że bank zobowiązany jest do zwrotu wszystkich wpłaconych przez kredytobiorcę środków – od początku okresu kredytowania. Z kolei Frankowicze oddają jedynie kwotę kapitału, którą otrzymał. W większości przypadków suma dotychczasowych wpłat przewyższa wartość otrzymanego kapitału, co oznacza, że to bank musi zwrócić nadpłaconą różnicę.
Warto również zwrócić uwagę na kwestię odsetek ustawowych za opóźnienie. Frankowicze planujący pozwać bank domagają się zwrotu wszystkich wpłaconych środków wraz z należnymi odsetkami, które naliczane są od momentu złożenia reklamacji do banku, aż do dnia wypłaty żądanej kwoty. Ponieważ procesy sądowe mogą trwać latami, a odsetki rosną z każdym dniem, suma należna kredytobiorcom systematycznie się powiększa. W efekcie bank, oprócz zwrotu wpłaconych przez klienta środków, zobowiązany jest również do wypłaty dodatkowej kwoty wynikającej z naliczonych odsetek. Kolejną ogromną korzyścią jaką daje unieważnienie kredytu frankowego umowy jest możliwość wykreślenia hipoteki. Podstawą do takiego działania jest właśnie wyrok stwierdzający nieważność umowy kredytowej. Nieruchomość jest wówczas pozbawiona wszelkich obciążeń.

Czy można pozwać bank i przestać płacić raty kredytu frankowego?
Warto również podkreślić, że jeśli kredytobiorca spłacił już całość otrzymanego kapitału, może wraz z pozwem złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczeń i wstrzymanie dalszej spłaty rat kredytu. Doświadczenie jakie posiada kancelaria frankowa Poznań i kancelaria frankowa Szczecin pokazuje, że sądy często przychylają się do takich wniosków, uznając argumentację kredytobiorców za zasadną. W rezultacie Frankowicze nie muszą regulować kolejnych rat aż do momentu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.
Jedynym realnym ryzykiem, jakie ponosi kredytobiorca decydujący się na pozwać bank jest możliwość, że sąd uzna zapisy umowy za zgodne z prawem i dopuści dalsze jej wykonywanie. W takim przypadku konsument może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów zastępstwa procesowego pełnomocnika banku.
Jak już wspomniano, zdecydowanie warto pozwać bank w związku z wadliwą umową o kredyt frankowy, ponieważ korzyści z unieważnienia umowy frankowej są znaczące. Kredytobiorca nie tylko uwalnia się od dalszej spłaty rat, ale także może odzyskać nadpłacone środki wraz z odsetkami. Dodatkowo, dzięki zabezpieczeniu roszczenia, możliwe jest wstrzymanie spłaty już na etapie postępowania, co pozwala uniknąć dalszych obciążeń finansowych.
Redakcja: Kałużyńska, Sokołowska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych