Sankcja kredytu darmowego (SKD) to temat budzący wiele emocji nie tylko wśród Kredytobiorców, ale również wśród podmiotów sektora bankowego. Stawka jest wysoka, ponieważ obecnie Kredytobiorca może odzyskać wszystkie nienależnie pobrane przez bank odsetki i opłaty około kredytowe. Konsument zwraca wówczas tylko tyle pieniędzy ile faktycznie pożyczył.
A co jeśli kredyt został już spłacony? Zespół ekspertów Kałużyńska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych dokonując bezpłatnej analizy umowy kredytowej zawsze precyzyjnie wskazuje możliwości dalszego postępowania. Dzięki temu coraz więcej Kredytobiorców z Wielkopolski dowiaduje się, że może skorzystać z SKD pomimo dokonania całkowitej spłaty kredytu!
SKD – chwyt marketingowy czy zgodny z prawem sposób na zmniejszenie wysokiej raty kredytu?
Wielu Kredytobiorców z Poznania ma wątpliwości – czy coś niosącego tak duże korzyści finansowe jak SKD jest zgodne z prawem? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Sankcja kredytu darmowego jest uregulowanym ustawowo środkiem ochrony konsumenta.
Zatem jaką kwotę zwróci bank po skorzystaniu z SKD, skoro kredyt stanie się darmowym? Konkretna odpowiedź na to pytanie jest możliwa dopiero po dokonaniu profesjonalnej analizy umowy kredytowej. Dotychczasowe doświadczenie wskazuje jednak, że Kredytobiorcy z Poznania po skorzystaniu z SKD średnio otrzymują zwrot około 40 tysięcy złotych.
Jakie banki zwracają pieniądze Kredytobiorcom z Poznania?
Wiemy już, że skala naruszeń praw Kredytobiorców przez banki jest ogromna. Pełna lista banków, w których dzięki SKD jest możliwe uzyskanie darmowego kredytu jest wyjątkowo długa.
Jakie banki zawierają w umowach błędy i nieuczciwe zapisy najczęściej?
- Bank PKO BP
- Nordea Bank Polska S.A. (obecnie PKO BP S.A.)
- Bank Polska Kasa Opieki S.A.
- Reiffeisen Bank Polska S.A
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
- Deutsche Bank PBC S.A. oraz Deutsche Bank Polska S.A.
- Credit Agricole Bank Polska S.A.
- Getin Noble Bank S.A. (obecnie Velobank S.A.)
- Bank Gospodarstwa Krajowego S.A.
- Euro Bank S.A. (obecnie Bank Millennium S.A.)
- Bank Handlowy w Warszawie S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- BRE Bank S.A. (obecnie mBank S.A.)
- Santander Consumer Bank S.A.)
- Kredyt Bank S.A., Bank Zachodni WBK S.A. (obecnie Santander Bank Polska S.A.)
- Nest Bank S.A.
- Bank BPH S.A. (obecnie Alior Bank S.A.)
- Plus Bank S.A.
Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z SKD jest możliwe co do zasady w każdym banku. Ochrona prawna dotyczy wszystkich Kredytobiorców, jeżeli ich umowa spełnia ustawowe warunki.
Najczęstsze pytanie Klientów – jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Najważniejszym krokiem ze strony Kredytobiorcy jest podjęcie decyzji, że chce odzyskać nienależnie pobrane przez bank pieniądze. Dalszymi działaniami mogą (a nawet powinni) zająć się profesjonaliści. Indywidualne podejście do każdej sprawy to podstawa sukcesu i gwarancja poczucia bezpieczeństwa dla Klienta. Kredytobiorcy z Poznania, którzy chcą skorzystać z sankcji kredytu darmowego mogą skontaktować się z doświadczonymi ekspertami takimi jak zespół profesjonalistów Kancelarii Kałużyńska i Wspólnicy. Kancelaria broniąca praw konsumentów oferuje nie tylko darmową analizę umowy kredytowej, ale również dalszą kompleksową pomoc prawną na każdym etapie, pozostając blisko Klienta aż do zakończenia sprawy.
Jak samodzielnie skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Kredytobiorca, który samodzielnie chce ubiegać się o zastosowanie w jego umowie sankcji kredytu darmowego, powinien podjąć kolejne kroki:
- Przeczytać dokładnie umowę kredytową i sprawdzić, czy zawiera ona błędy w naliczaniu odsetek i opłat lub klauzule niedozwolone.
- Gdy Kredytobiorca zauważy nieprawidłowości w umowie, powinien sporządzić i złóżyć reklamację do banku, koniecznie argumentując zasadność swojego stanowiska.
- Jeśli bank nie uzna reklamacji, należy przygotować pozew przeciwko bankowi uiszczając odpowiednią opłatę sądową i dochodzić ochrony swoich praw przed sądem.
Może również pominąć powyższe kroki. Nasza Kancelaria reprezentująca Kredytobiorców w województwie wielkopolskim bezpłatnie przeanalizuje Twoją umowę pod kątem SKD i zapewni pomoc prawną na każdym etapie postępowania.
Czy wiesz, że zawsze możesz zażądać od banku szczegółowego uzasadnienia odmowy uznania reklamacji związanej z umową kredytową? Bank jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na reklamację bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania reklamacji. Niedotrzymanie tego terminu przez bank rodzi daleko idące konsekwencje. Zgodnie z obowiązującym prawem reklamację taką uważa się bowiem za rozpatrzoną zgodnie z wolą klienta.
Sankcja kredytu darmowego to ważne i potrzebne narzędzie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków. Niewątpliwie warto więc znać swoje prawa i wiedzieć w jaki sposób z nich korzystać.
autor: aplikant adwokacki Klaudia Gonciarz-Rokicka, prawnik i mediator specjalizujący się w zakresie prawa bankowego i rodzinnego, Kałużyńska i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych