fbpx

Nie tylko osoby posiadające kredyty we frankach szwajcarskich mają prawo domagać się unieważnienia umowy kredytowej przed sądem. Ochrony prawnej mogą także poszukiwać kredytobiorcy zadłużeni w euro czy dolarach.

Nieuczciwe zapisy w umowach kredytowych – co można zrobić?

Szacuje się, iż banki udzieliły między 600 a 800 tys. kredytów powiązanych z walutą obcą, a wadliwe umowy kredytowe pochodzą sprzed około 15-20 lat, gdy banki intensywnie oferowały kredyty we frankach w latach 2006-2010. To przede wszystkim Frankowicze walczą w polskich sądach, jednak inni kredytobiorcy także mogą podważyć umowy kredytowe, należą do nich:

  • Kredyty powiązane z euro,
  • Kredyty powiązane z dolarem amerykańskim,
  • Kredyty powiązane z jenem japońskim.

Prawnicy specjalizujący się w tego typu sprawach przekonują, że kredytobiorcy ci mogą dochodzić roszczeń od banku na drodze sądowej a w efekcie uzyskać „darmowy kredyt” zwracając bankowi jedynie udostępnioną kwotę kapitału.

Dodatkowym zyskiem dla kredytobiorcy są odsetki za opóźnienie które wynoszą obecnie aż 11,25 procent rocznie a naliczane są od dochodzonej przed sądem kwoty, o którą również taki kredytobiorca ma prawo walczyć.

kancelaria frankowa Poznań

Ilu Frankowiczów walczy w sądach?

Statystyki pokazują, że w okresie od początku 2023 roku do zakończenia trzeciego kwartału liczba spraw związanych z kredytami we frankach szwajcarskich, skierowanych do sądów okręgowych na terenie całego kraju, wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten znaczący wzrost wynikał głównie z korzystnej dla kredytobiorców linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która skłoniła wielu z nich do podjęcia kroku w kierunku składania pozwów.

Warto zaznaczyć, że w wielu sądach okręgowych obserwuje się trzycyfrowe wzrosty rok do roku w liczbie spraw związanych z kredytami we frankach szwajcarskich. Analizując procentowe dane, najbardziej znaczący wzrost zanotowano w Sądzie Okręgowym w Zamościu, gdzie liczba spraw wzrosła o blisko 193 proc. Kolejny jest Sąd Okręgowy w Krośnie, ze wzrostem o ponad 171 proc. W zestawieniu znajduje się również Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie, z niespełna 171 proc, oraz Sąd Okręgowy w Opolu, gdzie wzrost wyniósł prawie 160 proc.

Więcej informacji na stronie Wprost Biznes.

author avatar
Katarzyna Gorzen