W czwartym kwartale 2023 roku odnotowano znaczący wzrost liczby wydanych orzeczeń sądowych dotyczących kredytów frankowych o co najmniej 5,25 tysiąca. Sądy wydały o prawie połowę więcej orzeczeń w porównaniu z rokiem poprzednim! Specjaliści przewidują kontynuację dynamicznego wzrostu liczby wyroków, również w sądach II instancji.
Ile wyroków zapadło w sprawach Frankowiczów?
Zgodnie z danymi zebranymi przez Grupę Votum, spośród wszystkich 5,25 tys. wydanych wyroków, 5,11 tys. zostało rozstrzygniętych na korzyść posiadaczy kredytów we frankach, co oznacza, że kredytobiorcy wygrali 97,4 proc. spraw. Natomiast w 121 sytuacjach to banki odniosły zwycięstwo, co stanowiło 2,3 proc. wszystkich rozpatrzonych spraw.
Aż 95 proc. wszystkich korzystnych rozstrzygnięć skutkowało unieważnieniem umowy kredytowej.
Zgodnie z danymi Votum, w czwartym kwartale 2023 roku sądy wydały łącznie 1 084 orzeczeń w sprawach CHF. Praktycznie wszystkie, bo aż 1 076 z nich, były korzystne dla posiadaczy kredytów we frankach, co stanowiło 99 procent ogółu rozpatrzonych spraw. Zaledwie 8 wyroków zostało wydanych na korzyść banków, co stanowiło znikomą część, czyli 1 proc. wszystkich rozstrzygniętych spraw.
Ukształtowanie linii orzeczniczej za sprawą TSUE
Zdaniem ekspertów, wyroki wydane w czwartym kwartale 2023 r. wyraźnie odzwierciedlają spójną linię orzeczniczą w sądach powszechnych, dodatkowo wzmacnianą przez nowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które konsekwentnie chroni praw konsumentów.
Więcej na ten temat znajdą Państwo na stronie Bankier.pl